ترمووود

چوب ترمو یا ترمووود به چوبی گفته میشود که در طی مراحل مختلف با روش های اصولی در معرض حرارتهای مختلف از حدود 100 درجه سانتیگراد تا بالاتر از 200 درجه سانتیگراد در حضور مقادیر کم اکسیژن قرار میگیرد و طی این فرآیند، دیواره سلولی اصلاح حرارتی میشود. این کار موجب خشک شدن چوب و کاهش رطوبت موجود در آن میشود .

همچنین در این روش و در طی این فرایند تخریب اجزای دیواره سلولی انجام میشود که به موجب آن واکشیدگی چوب تا میزان 50 درصد کاهش می یابد. سپس این شرایط با تغییر حالات مختلف به مرحله ای میرسد که در آن تقریبا کلیه صمغ ها و رطوبت داخلی آن از بین میرود و علاوه بر آن، بر اثر فرآیند ترمو، مقاومت چوب در برابر قارچ های چوبخوار افزایش می یابد.

این در حالیست که ویژگی های مکانیکی چوب ترمو بعلت تصعید برخی مواد چوبی تضعیف می شود که لازم است مورد اخیر در هنگام کاربرد چوب آلات ترمو شده مد نظر قرار گیرد. پس از این فرایند ، چوب در مقابل سرما ، گرما ، بارندگی ، رطوبت ، حشرات و هر گونه تغییر شکل در محیط های بیرونی و داخلی مقاوم میشود و به عنوان چوب ترمو قابل استفاده خواهد بود

مزایای ترمووود

در اثر فرایند ترمووود و بر اثر حرارتی که به چوب داده میشود بسیاری از مسایل و مشکلاتی که استفاده از چوب عادی به وجود می آورد از بین میرود و ماحصل کار چوب حرارت دیده و خشک، مقاوم در برابر شرایط محیطی، دارای رنگ یکنواخت در سراسر چوب، با وزن کمتر از چوب عادی و با امکان نظافت و شستشوی آسان حاصل میشود که از این چوب در امور مختلفی مانند نمای چوبی ساختمان، کف چوبی، سایه بان چوبی ،دکوراسیون داخلی بر پایه ترمووود و موارد مشابه استفاده میشود.